16 Mart 2015 Pazartesi

Geçmişten Cinsiyetçi, Yasaklanılası Reklamlar // Sexist Vintage Ads to be Banned

Geçmişteki reklamları kimi zaman sosyal medyada görür, hatırlar ve gülümseyerek anarız. Bizi o eski güzel yıllara götürür, geçmişimizi, o dönemlerdeki bugüne kıyasla daha masum zamanlarımızı anımsatır.

Peki o reklamlar bu kadar da masum muydu? O dönemlerde pek de anlamadığımız ama bilinçaltımıza reklamlar aracılığıyla sokulan o içselleştirilmiş rollerimizin farkında mıydık? O şekilde büyüdük ve alternatifini bilemedik bile.

İşte o tüm dünyayı saran cinsiyetçi; özellikle kadının toplumdaki statüsünü erkeğin arkasına düşürmeye çabalayan, bunun altını daha da fazla çizen bakış açısıyla yayımlanmış bazı "vintage" reklamlar..


1.BİR KADINI ÖLDÜRMEK HER ZAMAN MI YASAL DEĞİL?
2.ENDİŞELENME SEVGİLİM, BİRAYI YAKMAMIŞSIN YA!3.EVDE BİRYERLERDE BİR KIZ OLMASI GÜZEL.
4.ONU NEREYE AİTSE ORADA TUTUN.5.ONA BURANIN ERKEĞİN DÜNYASI OLDUĞUNU GÖSTERİN.6. KARINIZ NE KADAR FAZLA ÇALIŞIRSA O KADAR TATLI GÖRÜNECEKTİR.
7. EĞER KOCANIZ DUYACAK OLURSA!
8.YÜZÜNE ÜFLEYİN, SİZİ NEREYE OLURSA TAKİP EDECEKTİR.9.ŞEF HERŞEYİ YAPIYOR AMA PİŞİRMEK, EŞLER BUNUN İÇİNDİR.10.ÇOĞU ERKEK "AKILLI MI?" DİYE DEĞİL, "TATLI MI?" DİYE SORAR!
Kaynak:http://www.boredpanda.com/vintage-ads/

2 yorum:

  1. değişmedi değişmez, değişmeyecek de, yıllar sonra da bugünleri örnek verecekler mesela:(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. aynen..malesef.insanın umutsuz olması ne kadar kötü, insanın bu hayatta en büyük zenginliği umutken, onu da elinden almaları ne kadar acımasız..

      Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...