18 Mayıs 2009 Pazartesi

KATLİAM CERRAHI: KARINDEŞEN OKAN


KARAKALEM'İN MAYIS-HAZİRAN SAYISI PİYASADA...


"KATLİAM CERRAHI: KARINDEŞEN OKAN"Katliam Cerrahı Karındeşen Jack'i işlediği tüm cinayetlerle birlikte sayfalarına konuk eden Karakalem, bununla yetinmiyor, yeni bir karındeşenle; Karındeşen Okan'la tanıştırıyor okurlarını. "Karındeşen Jack bana çok tanıdık geliyor" diyen Okan Bayülgen, 1800'lü yılların kostümlerini giyinip, Jack'in o ünlü bıçağını eline alıp sokakların puslu karanlığında, Karakalem dergisi için geçti Mehmet Turgut'un objektifinin karşısına.


Okan Bayülgen, "Viktoryen ahlâkın kokuşmuş yanını simgeleyen bir figür. Tek başına karanlık bir mitoloji... Kurbanla katil, yalanla gerçek ya da aşkla tiksinti gibi birbirini hem doğrulayan, hem reddeden şeylerin karışımı." diye tanımlıyor Karındeşen Jack'i ve tarihin gelmiş geçmiş en cani katili hakkında şunları söylüyor:


"En korkunç deliler soğukkanlı ve kontrollü olanlardır. Bu nedenle yarattığı dehşetin içten içe bir çekiciliği de vardı. Otoriteyle dalga geçti. Polise 'Hadi, yakalasanıza beni' diye mektuplar yazdı. Buna karşılık, çok dikkatli ve özenliydi. Aslında 'normal' bir insanın en az seveceği mesleği, en büyük tutkuyla icra ediyordu. Ne olursa olsun işini bitirince hiç varolmamış gibi çekip gitti."
İSA'DAN DA POPÜLER: THE BEATLES

LARS VON TRIER ve DOGMA 95

ALTIN KRAMPON: MARADONA GOOD, PELE BETTER, GEORGE BEST

TEK BİR KÜFÜR İÇİN: HAKAN GÜNDAY

USLANMAZ BİR ART-TERÖRİST: DUCHAMP

BÜTÜN POETİKALARIN ORTAK PAYDASINDA: MEHMET AKİF ERTAŞ

BİR MANGA KLASİĞİ: FULLMETAL ARCHEMİST

KONTROLKULESİ: DENİZ DURUKAN

JOHN MALKOVICH OLMAK: MEHMET TURGUT


" SILA'NIN YÜZÜYLE; ÇİRKİN ADAM GÜZEL İNSAN BOB DYLAN

Karakalem, Bir süre önce Tarantula adlı kitabı Türkçeye kazandırılan, Nisan sonunda da Together Throught Life adlı yeni albümü piyasaya çıkan "Çirkin Adam Güzel İnsan" Bob Dylan'ı da sayfalarına konuk etti. Hem de Bob Dylan'ı bile şaşkınlığa uğratacak bir sürprizle!

Mehmet Güreli, Gökalp Baykal, Melike Aslı Şahinsoy, Ali Deniz Uslu, k. İskender gibi isimlerin Bob Dylan hakkındaki izlenimlerine yer veren Karakalem dergisinde, ünlü pop şarkıcısı Sıla da Mehmet Turgut'un objektifinin karşında Bob Dylan oldu!

Sıla, "Ozandı, yetkindi, tamamdı, kocaman bir adamdı. Devdi, cücelere rağmendi." diye tanımladığı Bob Dylan'ın kılığına girerken yaşadığı heyecanı şöyle dile getiriyor:

"Çekim günü aynanın karşısında hiç aldırmadım kendime, yüz vermedim heyecanıma. Hazırlandım. Saçlarımı kabarttım, taktım malum gözlükleri, yaktım sigaramı. Knockın on Heaven's Door çalıyordu ve nasıl olduysa artık, aynadaki ben değildim. O'nun için ilikledim önümü, O'nun için çektim ciğerime dumanı. Bir kez daha eğildim varlığının önünde, bükülemeyenlerin de adına."

Saçlarıyla, o meşhur gözlüğüyle, duruşu, bakışıyla Dylan'dan daha Dylan olan Sıla'nın bir de özlemi var Bob Dylan'la ilgili:

"Bir gün, bir yerde tanışmak olsun benim ümidim. İster bir bardak daha kahve içelim gitmeden,

isterse hırslı birine benzemiyor, yazsın hakkımda!"

LANETLİ BİR YAZAR: PHILIPH RIDLEY ve KÜRKLÜ MERKÜR

KÖTÜCÜL TANRI: LAUTREAMONT

ŞEYTAN'IN TÜRKÇE SÖZLÜĞÜ ve BÜYÜLÜ SÖZLÜK

BEAT GERİ GELİYOR: GALERİ 6'DA ALTI OZAN

POSTMODERN DİVAN ŞİİRİ

KARAKALEM Bİ DÜNYA: FRANÇİS CABREL

KEYİF VERİCİ YAZILAR: KADİR AYDEMİR

SÖYLEŞİ: LAMBADA GENÇLİK ATEŞİ ÇOCUK HİBRİT ve AYÇA ŞEN

ENKİ BİLAL BİZZAT İSTANBUL'DAYDI; ENKİ BİLAL PORTFOLYESİ

ayrıca:

ŞİİRLERİYLE: Deniz Durukan, Fikret Kuşkan, Osman Olmuş, Rafet Arslan, Nur İpek Önder, Eza Berr, Yavuz Özdem, Emel İrtem, Ferhad Gülsün, Volkan Şenkal, Sinan Praxis, Zeynep Zişan

ÖYKÜLERİYLE: Edgar Allan Poe, İhsan Alaittin Bilgen, Nilüfer Açıkalın, Handan Gökçek

YAZILARIYLA: Melike Aslı Şahinsoy, Zeynep Gülsoy, İlker Ortaç, Şehnaz Çalışkan, Zeliha Demirel, Ceyda Kafadar, Zeynep Çolakoğlu, Sandi, Hüseyin Araz, Özge Öztürk, Sabri Kaliç, Alper T. İnce, Togan, Deniz Kömek, Harun Atak, Kaan Koç, Oz Büyücüsü, Merve Çolakoğlu, Ahtel Seven, Ümit Kireççi

SÖYLEŞİSİYLE: Necati Eker

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...