14 Aralık 2011 Çarşamba

hmmm Fransız mı, İtalyan mı, İspanyol mu?

http://www.reklamazzi.com/biscolata-erkekleri-turkiyeye-geliyor.129311.htm
Biscolata son zamanlarda iyice takdir ettiğim bir marka haline geldi...:) Bunun nedeni direk kadınları hedef alarak hazırladığı "biscolata erkekli" reklamları... kadın vücudunun bir meta gibi görsel malzeme olarak kullanılması anlayışı, bu reklamla yıkılmış oldu.. Erkeklerin ağzının suyu aka aka baktığı reklamlar veya film kareleri yerine kadının düşünüldüğü bir reklam bu... uzun zamandır görmediğimiz tarzda, hasret kaldığımız "kadın odaklı" bir reklam...

Biscolata çeşitlerini değişik milletlerden erkeklerin kaslarıyla, baklavalarıyla, şuh ve çarpıcı bakışlarıyla tanıttıkları bir reklam bu... Evde yemek yapıp, bulaşık yıkamaktan, yerleri silip süpürürken, çocuk bakmaktan bıkan kadının nefes aldığı bir reklam. İçselleştirilmiş cinsiyet rolleri arasında kaybolmuş kadının, "ben kadınım, ben burdayım" çığlığı bu reklam.


Birçok erkek tarafından, bir dolu Adonis'in kendini plajda, ormanda yapılmış bu çekimlerde aptal yerine koydukları hakkında eleştirilmesinin hiçbir önemi yok. Zaten çikolata tüketiminin istatistiki olarak en çok kadınlar tarafından yapıldığı gerçeğinden yola çıkarsak erkeklerin bu reklamı desteklemesi beklenemezdi. Bence gayet de hakkı verilmesi gereken bir reklam. Çünkü bu reklam, hem kadının metalaştırılmasından duyulan rahatsızlığı, hem çok yerinde bir ticari pazarlama tekniğini, hem de yaratıcı ve süreklilik sağlayacak bir fikri içinde barındırıyor ve alışveriş ve tatlı konusunda daha istekli olan kadınları doğru bir hedef olarak alıp markasının ürününün adını beyinlere kazıyor. Sırf reklamdan etkilenerek biscolatayı alıp yiyenlerin olduğunu biliyorum. Bisküvinin hamurunun, Carlos, François veya Enrico tarafından baklavalarının üzerine geçirilmiş seksi bir önlükle açılmadığını bilmek burada çok fark yaratmıyor. Kimbilir o hamuru açan belki de pala bıyıklı bir Mahmut Abidir... Yine de bırakın bizi, biz nasıl düşünmek istiyorsak düşünelim;)2 yorum:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...